Your message has been sent, you will be contacted soon
"MIARKA" Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki  Technikum nr 4 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Call Me Now!

Zamknij
Strona główna » Aktualości » 20 lat współpracy

20 lat współpracy

  • Array

14 kwietnia 2018r. zakończyła się 20 wymiana młodzieży organizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach i Friedrich-Rückert-Gymnasium w Ebern w Niemczech.

Po raz dwudziesty kilkunastoosobowa grupa niemieckich uczniów wraz z opiekunami gościła w „Miarce”, Żorach i regionie, realizując bogaty program kulturowo – krajoznawczy.

Uczniowie poznali szkołę i miasto, spotkali się z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu – panią Anną Ujmą, zwiedzili Pszczynę, Katowice, Kraków i Wrocław oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, mieli okazję podziwiać  przepiękne Pojezierze Palowickie, położone w granicach  Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, uczestniczyli także w programie przygotowanym przez rodziny goszczące i partnerów.

Wizyta młodzieży niemieckiej w „Miarce” jest co roku drugim etapem wymiany. Jej pierwsza część ma miejsce w październiku, kiedy to uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących goszczą w szkole partnerskiej w Ebern i realizują program przygotowany przez niemieckich opiekunów. Podobnie jak w Polsce, projekt obejmuje pobyt w rodzinach, poznanie szkoły oraz zwiedzanie najpiękniejszych miast i osobliwości regionu. Miarkowicze mają okazję zobaczyć Norymbergę, Bamberg, Monachium, Würzburg lub Ratyzbonę, uczą się historii w Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych w Norymberdze,  poznają uroki Powiatu Haßberge. Wartością dodaną każdego spotkania międzynarodowego jest rozwijanie kompetencji językowych i komunikacyjnych oraz nawiązanie znajomości prowadzących niejednokrotnie do długotrwałych kontaktów i przyjaźni.

Organizacja międzynarodowej wymiany młodzieży możliwa jest dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli obu szkół,  niesłabnącemu zainteresowaniu uczniów i rodziców oraz  przychylności władz miast Żory i Ebern. Nie do przecenienia jest także wsparcie merytoryczne i finansowe Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Z okazji jubileuszowej wymiany organizacja ta przyznała obu szkołom Dyplom za ogromny wkład w budowanie zrozumienia między społeczeństwami obu krajów.

Serdecznie dziękujemy organizatorom oraz wszystkim sympatykom wymiany za entuzjazm i wytrwałość. Dziękujemy około 700 uczestnikom po obu stronach granicy i ich rodzinom za gościnność i serdeczne przyjęcie partnerów. Życzymy wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia kolejnych lat dobrej współpracy i satysfakcji z międzynarodowych spotkań młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email