Your message has been sent, you will be contacted soon
"MIARKA" Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki  Technikum nr 4 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Call Me Now!

Zamknij

Rok szkolny 2016/2017

indeks

Sprawozdanie z Polsko – Niemieckiej wymiany uczniów

rok 2016/2017

Autorka: Katarzyna Howard

 

W dniach od 14 – 22.10.2016r. gościliśmy w Ebern i w jego okolicach. Wszyscy uczestniczy wymiany chcieli poznać  niemiecką kulturę, mieszkańców Niemiec, a także oderwać się  „na chwilę”  od rutyny szkolnej.

Zaraz po dotarciu na miejsce odebrały nas rodziny, u których mieliśmy spędzić pierwsze dwa dni. Rozstanie z polskimi rówieśnikami było dla nas trochę stresujące, aczkolwiek czuliśmy się szczęśliwi, gdyż zaczynała się nasza przygoda.

Podczas weekendu wiele osób spędziło czas na basenie, w kręgielni, na zakupach w Bambergu oraz spróbowało regionalnych potraw Bawarii. Niektórzy odkryli malownicze zakątki przyrody, a wszyscy poznawaliśmy codzienne życie niemieckich rodzin.

W poniedziałek cała polska grupa została uroczyście powitana w szkole partnerskiej przez jej dyrektora i nauczycieli. Następnie zwiedzaliśmy miasto Ebern. Burmistrz, a także właściciel lokalnego muzeum opowiedzieli nam wiele ciekawych rzeczy o historii i życiu mieszkańców Ebern. Krótki pobyt w Ebern uwieczniliśmy wspólną fotografią z burmistrzem pod pomnikiem Ateny, za ratuszem.

Przed południem uczestniczyliśmy w lekcjach, a po obiedzie w szkolnej stołówce wzięliśmy udział w animacjach językowych z niemieckimi uczniami.

Następnego dnia byliśmy w starostwie, w Hassfurt, a także w miejscowości Zeil a. Main. W obydwu miejsca dominują domy, budowane w stylu Fachwerk, czyli inaczej muru pruskiego.  Poznaliśmy także historię tortur czarownic w Zeil a. Main, gdzie zginęło ich aż 400! Symbolem ich cierpień jest istniejąca do dzisiaj Wieża Czarownic. Zjedliśmy obiad w lokalnej resatauracji, a także odwiedziliśmy Centrum Bioróżnorodności, gdzie oglądaliśmy liczne gatunki  owadów.

Norymbergia to kolejny punkt naszego programu zwiedzania. Piękna,położona nad rzeką Pegnitz jest  drugim co do wielkości miastem Bawarii. Zachwyca przyrodą i architekturą. Był też czas wolny, gdy w grupach odkrywaliśmy ciekawe i tajemnicze zakątki miasta.

Następny dzień to wyjazd do Ratyzbony z młodzieżą niemiecką, po której oprowadzała nas polska pani przewodnik. W cieniu kamieniczek i ogromnego, legendarnego mostu, zwiedzaliśmy kościoły, a także miejsce związane z kulturą żydowską. Katedry, rynek i tajemnicze budowle prezentowały się niezwykle interesująco. Płynęliśmy także statkiem po Dunaju.

Ostatniego dnia  wymiany zwiedzaliśmy Bamberg – jedno z miast o największym obszarze terenów UNESCO. Poznawaliśmy tę miejscowość z bardzo miłą  przewodniczką z Polski. Kilkanaście lat wcześniej zakochała się ona w Bambergu i najzwyczajniej w świecie postanowiła tam zamieszkać. Bamberg jest niezwykle urokliwy, a zwłaszcza jego najstarsza dzielnica – Sandbad i Mała Wenecja.

22.10.2016r. nasza przygoda z Ebern dobiegła końca.

To był naprawdę super tydzień. Nauczyliśmy się, iż inny język, poglądy czy odmienny styl życia nie są barierą dla młodych, pozytywnie nastawionych do świata i otwartych na nowe doświadczenia ludzi. Zabraliśmy z Ebern niezapomniane i bezcenne doświadczenia oraz miejmy nadzieję, trwałe znajomości.

Print Friendly, PDF & Email