Your message has been sent, you will be contacted soon
"MIARKA" Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki Technikum nr 4 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Call Me Now!

Zamknij

Rok szkolny 2017/2018

indeks

PRZYGODA DWUDZIESTU

Dnia 14. października o godzinie 8:30 każdy z nas stał już na PKS-ie w Żorach, z walizkami pełnymi… wszystkiego. W obawie przed zapomnieniem czegoś, spakowaliśmy to, co oferowały nam nasze szafy w domach. Oczywiście poza szkolnymi książkami, ale o tym raczej nie trzeba wspominać… Kiedy podjechał nasz bus, z radością pożegnaliśmy się z rodzicami i wyjechaliśmy.

Podróż nie należała do najłatwiejszych, gdyż dziesięciogodzinna jazda nie była dla nas codziennością. Jednak, dla naszego komfortu, kierowca robił postoje, jak najczęściej się dało. Dojechaliśmy więc szczęśliwie i bezproblemowo. Meta znajdowała się przy szkole, z którą nasza współpracuje już od 20 lat, a mowa o Friedrich – Rückert – Gymnasium w Ebern. Dotarliśmy tam ok. godziny 19.00.

Na parkingu czekały już nasze rodziny zastępcze. Gdy ich zobaczyłam, okropnie się zestresowałam. Jedyną myślą, jaką miałam w głowie było: „Powinnam się przywitać po angielsku czy niemiecku?”. Jednak szybko ten stres minął, gdyż okazało się ze były to naprawdę ciepłe osoby.

Już pierwszego wieczoru mieliśmy imprezę integracyjną. O godzinie 20:30 spotkaliśmy się całą grupą i zapoznaliśmy nawzajem. Skoro już mowa o całej grupie, pozwolę sobie nas przedstawić:

 

 

 1. Magda Czajkowska – (partner) Antonia Steinrichter
 2. Oliwia Drabas – Michelle Schindhelm
 3. Anna Hensel – Maike Mӧhring
 4. Wiktoria Hutyra – Sophia Tsopanidis
 5. Laura Kędzierska – Lorena Hofann
 6. Stanisław Konsek – Elias Lutter
 7. Karolina Kępka – Sophie Landvagt
 8. Szymon Kubica – Benedikt Barthelmann
 9. Sylwia Orszulik – Leo Ruppert
 10. Anna Perduta – Nina Hälterlein
 11. Karolina Radecka – Sahra Reisenweber
 12. Wojciech Sikora – Simon Ochmann
 13. Natalia Szatan – Helena Grüner
 14. Ariel Szymczak – Elmar Geuβ
 15. Zuzanna Trybulska – Nicole Morgenroth
 16. Wiktor Trzecina – Samuel Schäff
 17. Magdalena Trzeciok – Xenia – Laura Miener
 18. Kinga Wawrzkiewicz – Christina Lurz
 19. Kacper Witosz – Patrick Schneider
 20. Oliwia Wowra – Hannah Fella

Oraz nasi polsko – niemieccy wychowawcy:

 1. P. Barbara Barglik
 2. P. Barbara Perenc
 3. P. Heike Eichenhueller
 4. P. Freddi Engelbrecht.

Mniej lub bardziej płynnie przejdę do dnia drugiego, który każdy przeżył w inny sposób. Dlaczego? A dlatego, że był to dzień z rodziną. Mieliśmy się tego dnia lepiej poznać, zbliżyć się do siebie. To właśnie ten dzień sprawił, że zaczęliśmy postrzegać Niemców, jako ciepły i radosny naród. Pomimo iż każdy spędził niedzielę na swój sposób, to byliśmy z niego równie zadowoleni.

Trzeci dzień – trzecia przygoda. W poniedziałek mogliśmy zobaczyć, jak to wygląda naprawdę. A mianowicie mowa o niemieckiej edukacji. Zwiedzanie szkoły zaczęło się od przywitania z dyrektorem. Następnie oprowadzono nas po budynku. Każdy był pod wrażeniem nowoczesności. Powiedziano nam, że jest to jedna ze starszych i gorszych niemieckich szkół, w co ciężko było nam uwierzyć, gdyż sądziliśmy, iż najlepsze polskie szkoły nie dorównują tej.

Po zwiedzaniu nadszedł czas na wizytę u burmistrza. Opowiedział nam o mieście i legendach z nim związanych. Następnie wręczył nam pamiątkowe breloczki oraz pluszowy symbol Ebern. Oprowadzono nas po miasteczku, a potem znowu wróciliśmy do szkoły. Uczestniczyliśmy tam na lekcjach, później w ramach integracji urządzono zabawy językowe i przyjęcie z okazji jubileuszu 20-lecia współpracy oaszych szkół w zakresie wymiany szkolnej. Ugoszczono nas tradycyjnymi niemieckimi potrawami, przyniesionymi przez uczniów.

Wtorek była dla nas najbardziej intrygującym dniem, ponieważ każdy wyobrażał sobie wycieczkę do Steigerwald inaczej. Sama nie potrafię opisać tego wydarzenia, ale powiem jedno – niezapomniane widok (galeria zdjęć), zapierające dech w piersiach idealnie opisują rzeczywistość. Drugim punktem wycieczki było zwiedzenie Kӧnigsberg – jednego z najbardziej uroczych miasteczek, jakie w życiu widziałam.

Następne dni minęły w mgnieniu oka, gdyż zwiedzaliśmy po kolei: Monachium, Norymbergię oraz Bamberg.

Po całym tygodniu w Niemczech śmiało stwierdzam, że jest to jedno z najpiękniejszych państw. Nigdy nie zapomnę, jak jadąc do pobliskiego miasta nie mogłam się otrząsnąć, byłam zahipnotyzowana widokami. Pogoda tylko umilała nasz wyjazd. Środek października, a słońce grzało tak, że czasami krótki rękawek wystarczał.

Ostatni akapit, więc i ostatni dzień. Był on dla wszystkich trudny. Ledwo zdążyliśmy się zżyć, a już musieliśmy się rozstać. Wiele osób – w tym ja- płakało. Nie umieliśmy uwierzyć, że to tak szybko minęło. Dla każdego bowiem była to wspaniała przygoda i na pewno będziemy każdemu ją polecać. Teraz pozostało nam czekać na przyjazd Niemców do Polski w kwietniu 2018r!

Autor: Wiktoria Hutyra

 

Print Friendly, PDF & Email