Your message has been sent, you will be contacted soon
"MIARKA" Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki  Technikum nr 4 Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Call Me Now!

Zamknij
Strona główna » Aktualości » Odkrywamy Kanadę po raz trzeci!!!

Odkrywamy Kanadę po raz trzeci!!!

  • Array

Jak w poprzednich latach, uczestnicy z całej Polski zapragnęli odkryć Kanadę na nowo. Do trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie przystąpiło ponad 1000 uczniów z całego kraju! Konkurs ponownie zorganizowały anglistki reprezentujące dwie instytucje: Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im K. Miarki w Żorach. Panie: dr Eugenia Sojka, mgr Beata Pasierbek, mgr Hanna Mrozek-Granieczny i mgr Beata Kurzeja współpracują od lat organizując wiele wspólnych przedsięwzięć, których ukoronowaniem jest ta niezwykła impreza. W tegorocznym finale konkursu męskiego wsparcia anglistkom udzielił pan mgr Wojciech Oleś.

            Konkurs jest bardzo wymagający i składa się z trzech etapów. W pierwszej części zmagań uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu znajomości języka angielskiego oraz wiedzy o Kanadzie. Do półfinału, który odbył się w siedzibie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, zakwalifikowało się 64 uczestników. Musieli oni napisać esej oraz odpowiedzieć na pytania otwarte. W tym roku część konkursowa finału konkursu, do którego Uniwersytecka Komisja Konkursowa zakwalifikowała 14 uczniów, odbyła się 2 czerwca w Muzeum Miejskim w Żorach. W ostatnim dniu zmagań konkursowych finaliści przedstawili prezentację multimedialną na wskazany temat oraz odpowiadali na pytania zadawane przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą pracownicy naukowi Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Eugenia Sojka, mgr Alina Grygierczyk Deja, mgr Rafał Madeja oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich dr Marcin Gabryś z Uniwersytetu Jagiellońskiego a także Jarred Dunn z Ontario College of Teachers w Kanadzie.

            Jak i w roku ubiegłym, wiele znakomitych osób oraz instytucji doceniło całą imprezę na tyle by objąć ją honorowym patronatem. A są to: Minister Edukacji Narodowej, Ambasada Kanadyjska w Polsce, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Śląski Kurator Oświaty, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich oraz główny sponsor konkursu Prezydent Miasta Żory. Ponadto finansowego wsparcia Konkursowi udzielili: Ambasada Kanadyjska w Polsce, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich oraz księgarnia ‚Sowa’.

            Po długich i ciężkich zmaganiach konkursowych, w których trzeba się wykazać ogromną wiedzą, umiejętnościami oraz oczywiście znajomością języka angielskiego, nadeszła pora na wręczenie nagród. Ten ogromny wysiłek i wkład pracy uczniów został nagrodzony w ostatnim dniu finału 3 czerwca w obecności zaproszonych gości, w sali plenerowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach i uświetniony występami artystycznymi uczniów szkoły oraz zaprzyjaźnionych artystów. Zwyciężczynią tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o Kanadzie została Izabela Kmiołek z II LO w Tarnowskich Górach, drugie miejsce zajęła Maria Achtelik z ZS nr 1 w Rybniku a trzecie Maja Lach z III LO w Katowicach.  A o co poza uznaniem i ogromną satysfakcją walczyli finaliści? Pięć indeksów umożliwiających studia w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych lub w Instytucie Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego, wysokie nagrody pieniężne: 3000zł, 2000zł i 1000zł ufundowane przez Prezydenta Żor, nagrody rzeczowe oraz książki. Jak widać sponsorzy oraz organizatorzy spisali się na medal! Konkurs stał się środowiskowym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym, wskazującym na efektywne i projakościowe formy współpracy szkół średnich z uczelniami wyższymi.

Print Friendly, PDF & Email