indeks

Wymiana polsko – niemiecka w naszej szkole jest organizowana już od czterech lat. Każdy kolejny wyjazd uczniów pozwala im zawrzeć nowe znajomości, podszkolić język oraz poznać codzienne życie mieszkańców Niemiec. W tym roku wyjazd przypadł w dniach od 11 do 25 października. Już na początku miesiąca zaznajomiliśmy się z naszymi partnerami poprzez internet lub telefony komórkowe. Z rosnącą niecierpliwością oczekiwaliśmy spotkania na dworcu w Ebern.

W czasie długiej i nieco uciążliwej podróży dobrze się poznaliśmy. Większość z nas spotkała się po raz pierwszy, ponieważ uczęszczamy do różnych klas – pierwszych i trzecich liceum, różniących się dodatkowo profilami kształcenia.

Wczesnym rankiem 12 października dotarliśmy autokarem do Bambergu, skąd kontynuowaliśmy podróż pociągiem. Około 7:30 wysiedliśmy na dworcu kolejowym w Ebern. Pomimo bardzo chłodnego poranka, atmosfera, jaką zastaliśmy na dworcu, była bardzo ciepła. Po upływie kilku chwil pożegnaliśmy się i wyruszyliśmy do domów naszych nowopoznanych opiekunów. Wielu z nas obawiało się pierwszego kontaktu z językiem, martwiliśmy się, jak poradzimy sobie używając wyłącznie języka niemieckiego. Początki rzeczywiście były trudne, jednak z pomocą naszych partnerów i ich rodzin po pewnym czasie zaczęliśmy sobie radzić.

Nieco zmartwił nas fakt, iż dzielą nas od siebie znaczne odległości, gdyż zamieszkaliśmy w różnych miejscowościach, takich jak Ebern, Kirchlauter, Reckendorf, jednak – jak się później okazało – nie stanowiło to dużego problemu.

Weekend spędziliśmy wraz z niemieckimi rodzinami, które starały się zapewnić nam jak najlepszą rozrywkę. Nie tylko podczas tych dwóch dni, ale w ciągu całego pobytu czas wolny spędzaliśmy na kręgielniach, basenach, lodowiskach, w kinach i kafejkach, nasi partnerzy zorganizowali dla nas nawet zajęcia sportowe.

Podczas oficjalnego powitania w Ebern ogromne wrażenie wywarła na nas niemiecka szkoła, która dość znacznie różniła się od naszego liceum. Wystrój i wyposażenie sal lekcyjnych, a także liczne pomieszczenia dla uczniów bardzo przypadły nam do gustu. 'Hard Rock Cafe’ naszym zdaniem, to wspaniałe, bardzo praktyczne i zarazem miłe miejsce. Zdziwiła nas ogromna aula, nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego rozwiązania w szkole. Nie spodziewaliśmy się także tak wspaniale urządzonej sali do nauki muzyki. Ogromna, bardzo bogato wyposażona hala sportowa także bardzo nam się spodobała. Znakomicie prezentowały się boiska sportowe oraz bieżnia.

Program wymiany był tak dobrze zaplanowany – zarówno w części oficjalnej, jak i nieoficjalnej – że nie mieliśmy czasu na nudę. Zwiedziliśmy liczne, bardzo okazałe miasta i zabytki, między innymi liczne kościoły i Rezydencję w Würzburgu. Mogliśmy również podziwiać katedrę oraz Rezydencję w Bambergu, najstarsze budowle Ratyzbony, kościół św. Wawrzyńca i Museum Germańskie w Norymberdze, a także wiele innych interesujących miejsc i zabytków. Wszędzie spotkaliśmy się z życzliwym i serdecznym przyjęciem, a wyjazdy te były dla nas obfite w wrażenia i nowe doświadczenia.

Byliśmy bardzo mile zaskoczeni gościnnością i otwartością naszych gospodarzy. Sprawili oni, iż bardzo szybko oswoiliśmy się z nowym otoczeniem i nie sprawiło nam to większych trudności. Wszyscy w rodzinach goszczących bardzo się angażowali w zapewnienie nam jak najlepszych warunków, dużo z nami rozmawiali i – co najważniejsze – cierpliwie tłumaczyli nam wszystkie niezrozumiałe zwroty. W zasadzie pozwalano nam na wszystko i bardzo dużo akceptowano, co świadczyło o ogromnej wyrozumiałości gospodarzy.

Pomimo ogromnej tęsknoty za domem, szkołą i miastem, te dwa tygodnie były dla nas o wiele za krótkie. Wymiana polsko – niemiecka otworzyła nam drzwi na nowe doświadczenia. To właśnie dzięki niej mogliśmy poszerzyć nasze horyzonty językowe ucząc się nie tylko w teorii, lecz również w praktyce. Mogliśmy poznać życie typowej niemieckiej rodziny, a także dowiedzieć się, co nasi gospodarze wiedzą i myślą o Polsce. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni i nie żałujemy tego wyjazdu, bez wahania wyjechalibyśmy ponownie. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych partnerów, mamy nadzieję, że również będą się znakomicie bawić.

Opinie uczestników wymiany zebrała i opracowała Anna Kapica.

Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern Wymiana niemiecka - Ebern