indeks

W piątek 17 października 2008 wystartowała kolejna 14 osobowa grupa młodzieży naszego Liceum na podbój Frankonii na Bawarii, kontynuując współpracę naszej szkoły z Gimnazjum w Ebern. W ramach programu wymiany młodzieży pomiędzy obiema szkołami uczniowie mieli możliwość poznania kultury i obyczajów naszych zachodnich sąsiadów, brali czynny udział w życiu rodzinnym oraz szkolnym, uczestniczyli w lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych. Program wymiany obejmował sporo wycieczek i wiele godzin zwiedzania, jak również czas spędzony z naszymi partnerami.

Pierwszy nasz kontakt z kulturą i historią to spacer po miasteczku Ebern oraz wizyta u Burmistrza, gdzie usłyszeliśmy historię miasta i legendę związaną z pochodzeniem herbu.

Z pewnością nie zapomnimy wycieczki do Regensburga (Ratyzbona), podczas której, po raz pierwszy w historii wymiany, mieliśmy okazję usłyszeć historię miasta w naszym języku ojczystym. Przewodnikiem była studentka pochodzenia polskiego i przyznała, iż nie wiele na grup polskich, dlatego spotkanie z naszą grupą sprawiło jej wiele radości.

Niesamowite wrażenie wywarła na nas budowla o nazwie „Walhalla” w pobliżu Regensburga, w której mieszczą się popiersia zasłużonych naukowców, pisarzy, muzyków i innych ważnych dla świata osobowości.

Siedząc na schodach potężnej budowli podziwialiśmy piękne widoki wspólnie z naszymi partnerami z Ebern i na pewno wielu z nas pomyślało o powrocie w to miejsce.

Wyjazd do Nürnberg (Norymberga) natomiast kojarzy nam się teraz z Muzeum Zabawek, w którym zobaczyliśmy pięknie zachowane zabawki z czasów naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Jak większość turystów nie zapomnieliśmy o legendarnym pierścieniu przy „Schönen Brunnen”, którym trzeba pokręcić, aby powrócić do Norymbergii.

Wycieczka po okręgu Hassfberge przypomina nam typowe dla tego regionu zabudowania Fachwerkhäuser (mur pruski) oraz romantyczne średniowieczne miasteczka: Königsberg oraz Zeil, gdzie Marcin Dziubek aktywnie uczestniczył w zwiedzaniu i zademonstrował nam, jak w średniowieczu karano mieszkańców za niegodne zachowanie, umieszczając ich na pręgierzu. Spotkanie ze Starostą tego okręgu zostało uwiecznione na zdjęciu oraz w gazetach lokalnych. Pogoda nie była dla nas zbyt łaskawa, dlatego obfity obiad w restauracji „Göller” mile nas zaskoczył nie tylko wielkością porcji, ale również wyśmienitym smakiem.

Ostatni punkt programu to wycieczka do Würzburga oraz wizyta w Rezydencji przypominającej Wersal w Paryżu. Następnie spacer po mieście oraz zwiedzanie Katedry.

Program w weekendy to program rodzinny, spędzaliśmy sporo czasu z naszymi partnerami i myślę, że przyczyniliśmy się w dużym stopniu do zintegrowania całej grupy.

Początki są zawsze trudne. Pierwszy dzień, pierwsze spotkanie i pierwsze kontakty, to duży stres i nie łatwy orzech do zgryzienia! Jednak znana nam już gościnność i serdeczność rodzin, przyczyniła się do szybkiej aklimatyzacji i nawiązania przyjaźni. Popołudnia i wieczory spędzaliśmy z naszymi partnerami, ich rodzinami i przyjaciółmi, co nas bardzo zbliżyło do siebie i nie obyło się bez łez w dniu powrotu do domu.

Bardzo miło wspominamy nasz pobyt w Niemczech i polecamy każdemu udział w wymianie polsko-niemieckiej do Ebern. Naprawdę warto!!!

Grupa niemiecka przyjedzie do nas w ramach rewizyty już niedługo, 18 kwietnia 2009r i mamy nadzieję, że program ich pobytu zostanie im na długo w pamięci. Dołożymy wszelkich starań, aby zobaczyli piękne i ciekawe miejsca w naszym regionie i nie tylko!

Uczestnicy 1 Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki:

Joanna Gaj, Marcin Dziubek, Magda Szweda, Agnieszka Głowacka, Marta Krzyk, Miriam Gola, Patryk Szeląg, Karolina Garlińska, Dorota Perlega, Dajana Olech, Martyna Sioła, Michał Gembalczyk, Magda Kamać oraz Dawid Marszolik.

Nasi partnerzy z Friedrich Rückert Gymnasium Ebern:

Baum Christine, Böhmer Josef, Clarke Carina , Döll Linda, Geier Daniel, Gunzenheimer Selina, Kestel Lukas, Kimmel Anna, Lueft Melanie, Müller Heiko, Müller Moritz, Raithel Christina, Wölflein Michael oraz Weigler Dominic.