indeks

Dnia 12-go października 2012 grupa młodzieży z ZSO Żory wyruszyła autokarem linii Sindbad do Niemiec, do zaprzyjaźnionej szkoły – Gimnazjum im. Fryderyka Rueckerta w Ebern, region Franken, okręg – Bawaria. Powrót zaplanowano na 21-go października rano.

W programie wymiany uczestniczyli uczniowie:

Baciński Sebastian, Byczek Klaudia, Dziwoki Natalia, Han Julia, Herrmann Paulina, Kędzierska Zuzanna, Kogut Aleksandra , Krzysztofik Jagoda, Mierzwińska Patrycja, Polak Magdalena , Przybyła Julia, Przybyła Kinga, Skóra Martyna, Sładczyk Marta, Smolnik Julia, Sobik Szymon, Stanieczko Magdalena, Stencel Kamil, Sypuła Szymon oraz organizatorzy / opiekunowie: p. Barbara Perenc, p. Barbara Barglik.

Uczestnicy wymiany zakwaterowani byli u rodzin swoich partnerów / partnerek w różnych miejscowościach w rejonie miasta Ebern i realizowali z rodzinami, które ich gościły tzw. program rodzinny. W ramach którego brali udział w różnych uroczystościach i wyjazdach rodzinnych.

Program tygodniowego pobytu w szkole partnerskiej był bardzo atrakcyjny i obejmował m.in. wyjazdy do znanych pięknych miast : Ratyzbona, Norymberga czy Bamberg. Grupa zwiedzała również mniejsze ale bardzo urocze miasteczka o jedynej w swoim rodzaju architekturze : Zeil, Koenigsberg.

Jeden dzień grupa spędziła w szkole uczestnicząc w oficjalnym spotkaniu z Dyrektorem FRG, a następnie z Burmistrzem miasta Ebern w zabytkowym Ratuszu.

Uczniowie brali też udział w lekcjach zgodnie z planem swojego partnera, mieli okazję zwiedzić szkołę, zapoznać się z systemem kształcenia młodzieży I podziwiać pięknie odnowioną salę gimnastyczną oraz ogromne boisko sportowe.

W ramach rewizyty grupa niemiecka odwiedziła nasze miasto i szkołę wiosną 2013r.

Powitaliśmy naszych przyjaciół z Ebern w sobotę wieczorem, 13-go kwietnia 2013r na naszym starym Dworcu PKP w Żorach i rozpoczął się program przygotowany specjalnie tak, aby grupa niemiecka mogła zobaczyć te najciekawsze miejsca w naszym regionie I kraju.

Program rewizyty rozpoczęliśmy po weekendzie w poniedziałek, kiedy to grupa polska przygotowała uroczyste powitanie, w którym uczestniczyła pani Dyrektor. Następnie uczniowie z Niemiec mogli poznać z bliska naszą szkołe, nasze pracownie i wziąć udział w lekcjach razem z młodzieżą ZSO. Po lekcjach odbył się konkurs wiedzy o Niemczech I Polsce, w którym brali udział partnerzy z obu krajów I wspólnie walczyli o pierwsze miejsce.

Program obejmował wspólny wyjazd do Krakowa i Wrocławia, oraz kilka wycieczek dla uczniów z Ebern: do Kopalni Soli w Wieliczce, do Zamku w Pszczynie oraz do Muzeum KZ w Oświęcimiu.

Projekt wymiany uczniów jest wspierany od 1998 r. przez PNWM w Warszawie