Projekt wymiany uczniów rozpoczęliśmy tradycyjnie wizytą w zaprzyjaźnionej szkole wFRG w Ebern (Bawaria), gdzie odbyło się tygodniowe spotkanie obu grup w dniach 10 – 18 października 2014 i tym samym realizacja programu przygotowanego przez organizatorów z FRG w Ebern :

pani Heike Eichenhueller i pana Rudolfa Kraemer.

Ze strony polskiej projekt koordynowany był przez:

panią Barbarę Perenc i panią Barbarę Barglik.

W tym roku grupa uczniów była bardzo liczna, 20 uczennic i uczniów naszej szkoły wzięło udział w tym przedsięwzięciu, a byli to:

Bielas Hanna, Buchalik Klaudia, Czerwińska Katarzyna, Danielewska Natalia, Folek Alicja, Foltys Michał, Habdas Seweryn, Hegemann Marie, Krzekotowska Olga, Kurzeja Alicja, Kuwik Estera, Marcisz Natalia, Nowok Angelika , Porwolik Hanna, Pradelok Aleksandra, Rubiś Aleksander, Smelczysz Paulina, Świat Maja, Waleczek Konrad, Wolak Alicja.

Program projektu wymiany był bardzo urozmaicony i obejmował m.in. zwiedzanie kilku pięknych miast bawarskich: Norymberga, Ratyzbona, Bamberg oraz Zeil am Main. W Norymberdze sporo czasu spędziliśmy w Centrum NSDAP zwiedzając indywidualnie w swoim tempie cały obiekt.

W Ratyzbonie oprowadzała nas w języku polskim przewodniczka, która pochodzi z Wisły, niedaleko od Żor.

W Bamberg również udało nam się z polskim przewodnikiem, pani opowiadała bardzo ciekawie i wzbudziła nasze zainteresowanie tym studenckim miastem z przepięknymi zabytkami.

Poza turystycznymi atrakcjami w programie ujęto oficjalne wizyty i spotkania z Burmistrzem Miasta Ebern, który przekazał nam wiele informacji i historię miasteczka, opowiedział znaną legendę związaną z nazwą miasta oraz pozował nam do zdjęć, które ukazały się następnie w regionalnej prasie.

Podobnie wyglądało kolejne oficjalne spotkanie ze Starostą Okręgu Hassberge, do którego należy Ebern . W trakcie naszego pobytu w Starostwie obejrzeliśmy bardzo ciekawy film zmontowany przez grupę uczniów z gimnazjum w Hassfurt, który przybliżał nam życie młodych ludzi, jak spędzają wolny czas, jakie mają hobby i zainteresowania, ich życie rodzinne.

Innym punktem programu był nasz udział w wykładzie w Wohnfurt w Centrum Gospodarowania Odpadami oraz zwiedzanie z fachowym oprowadzaniem Firmy Recyclingowej Koppitz.

Zarówno spotkanie w Starostwie jak i udział w wykładzie o tematyce ekologicznej odbyły się w środę, następnie pojechaliśmy na obiad do restauracji Goeller w Zeil. Każdy zamawiał z karty i staraliśmy się spróbować specjałów tego regionu, np. Spaetzle z sosem czy Rahmschnitzel.

Krótki spacer po mieście Zeil zakończył ten wyczerpujący dzień programu.

Ponadto uczestniczyliśmy w lekcjach w gimnazjum z naszymi partnerami i udało nam się obserwować, a niektórym uczestniczyć w kursie tańca dla uczniów. Zwiedzaliśmy również szkołę, pracownie, bibliotekę, nowoczesną stołówkę oraz zupełnie coś nowego zaskakującego – zielona sala, w której lekcje są na zewnątrz przy sprzyjającej temperaturze.

Jeszcze jednym ciekawym punktem programu był udział w animacjach językowych, podczas których niektórzy z nas przypomnieli sobie kilka słówek a niektórzy mieli okazję poznać kilka słów po niemiecku, a nasi partnerzy po polsku, co nas ubawiło. Język polski nie należy do najłatwiejszych.

Wypowiedzi wszystkich uczestników:

„…w przyszłości zamieszkam w Ebern …niech żałują ci, co nie byli na wymianie….poznałam zaje fajnych ludzi”

„…to mój drugi raz w Ebern i ani trochę się nie zawiodłam….było bardzo fajnie i gdybym mogła, to pojechałabym jeszcze raz!”

„…zdecydowanie mam zamiar ponownie wybrać się na wymianę i polecam wszystkim zrobić to samo…”

„…już się nie mogę doczekać, aż oni przyjadą do nas.”

„…nigdy nie chodziłam głodna….zwiedzanie też było w porządku, nie za długie…” ; „..szkoda, że to już koniec…”

„w przyszłym roku też mam zamiar jechać…”

„..nie mam negatywnych uwag co do tego wyjazdu..”

„podobało mi się to, że uczestniczyłam w ich życiu, dowiedziałam się, co lubią…polecam zapisać się na wymianę w następnym roku szkolnym…”

„…jedyną rzeczą, która nie bardzo mi się podobała to wizyta w firmie recycklingowej…udział w wymianach to bardzo fajne przeżycia…”

„…dlaczego wszystko, co najlepsze kończy się tak szybko?..”

„…za rok też chciałbym pojechać ?…”

” …. Na początku trochę się bałam, że trafię na dziwną wymienniczkę….ale okazało się, ze jest super dziewczyną, ma super rodzinę i wracam do niej w wakacje!”

„…niestety nogi w busie mi się nie mieszczą …pożegnania są najgorsze!”

„…wymiana to okazja do podszkolenia swoich umiejętności językowych”

„…mam nadzieję, że ich czas pobytu w Polsce będzie dla nich tak dobry, jak dla mnie w Niemczech…”

„…ciekawe były zajęcia językowe, podczas których nauczyliśmy się wzajemnie wielu słówek …”

„…dzięki tej wymianie zaprzyjaźniłam się z ludźmi z naszej szkoły…”

„…zwiedziliśmy wiele miejsc i nie tylko z opiekunami… polecam każdemu udział w wymianie…”

Projekt wymiany polsko – niemieckiej jest wspierany finansowo i merytorycznie od 1998 r. przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.