indeks

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT POLSKO – NIEMIECKIEJ  WYMIANY UCZNIÓW

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny realizowany w roku szkolnym 2015/2016 „Poznajmy się bliżej”

 

Uczestnicy ZSO Żory:

Banaś Krzysztof  (1a), Ceglarski  Łukasz (3cg), Helis Marta (3dg), Kuczera Wiktoria   (1b), Nasiadka Julia (1a),  Niedobecka Natalia (3cg), Piontek Agnieszka (3dg), Płaczek Aleksander ( 3ag), Pochel Maja (3cg), Samol Weronika (1b), Śledź Dorota (1e), Wawrzyczek Dorota (1e), Wróbel Jakub (3cg), Zaręba Anna (3cg), Kawałek Adrian (3cg)

Uczestnicy FRG Ebern: Amend Lara; Blazquez-Menoyo Lena; Bögendörfer Nico, Deublein  Marie, Nicolaus Mußmächer, Dreßel  Yannik, Fenzlein Melanie, Gogolin Mattis, Menzel Marcus, Oeckler Carsten, Paluchin Lea, Schmitt  Marina, Thomas Niklas oraz Ochmann Simon.

W ramach długoletniej współpracy naszej szkoły oraz Gimnazjum w Ebern  został zrealizowany w dwóch etapach kolejny  projekt wymiany– I etap to wizyta grupy polskiej w Ebern / Bawaria w październiku 16-24.10.2015  oraz rewizyta grupy niemieckiej w Żorach  w dniach 12-18 marca 2016r jako II etap projektu.

Głównym celem projektu jest umożliwienie poznania się młodzieży z obu krajów, ich integracja i nawiązanie przyjaźni, poznanie ciekawych ludzi i  miejsc w obu krajach, oraz zdobywanie i pogłębianie umiejętności językowych, głównie języka angielskiego, ale też cieszymy się z możliwości nauki języka niemieckiego. Dodatkowym atutem tego projektu jest nadal likwidowanie uprzedzeń i stereotypów.

W ramach programu w Niemczech uczniowie z Polski uczestniczyli w życiu codziennym z rodziną swojego partnera z wymiany, poznali dyrektora FRG oraz szkołę i nowoczesną stołówkę, hospitowali zajęcia lekcyjne, brali udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta Ebern, ze Starostą Okręgu Hassfurt, oraz nowoczesną Fabrykę „Fraenkische Rohrwerke” w Königsberg. W kolejnych dniach zwiedzali Centrum NSDAP w Norymberdze oraz to przepiękne miasto słynące na świecie z pierników ‘Nürnberger Lebkuchen”. Grupa polska miała okazję w tym roku wejść na słynny stadion Allianz Arena podczas wizyty w Monachium, ponadto podziwiali piękne studenckie miasteczko Bamberg. Podczas tygodniowego pobytu poznali kuchnie z tego regionu, która słynie z wielu smakołyków, głownie  „Bratwüste mit Brezel” białe kiełbaski z preclem, golonka, Spätzle, i inne.

Uczniowie czuli się w większości bardzo dobrze w swoich rodzinach, gdy pojawił się problem w relacjach pomiędzy partnerami, został niemal natychmiast rozwiązany. Uczestnicy narzekali głównie na zbyt obfite jedzenie i długie zwiedzanie podczas wyjazdów, poza tym byli bardzo zadowoleni z udziału w wymianie i wszystkim polecają ten projekt.

Grupa niemiecka przybyła do nas przed Świętami Wielkanocnymi w marcu, kiedy jeszcze nie było w Polsce wiosennej pogody, jednak humory wszystkich uczestników z obu grup zagrzały atmosferę i grupa wspomina bardzo mile czas spędzony u nas. Podczas tygodniowego pobytu wszyscy razem wyjechali na dwie całodzienne wycieczki do Krakowa i Wrocławia, podczas których w programie było  zwiedzanie miasto z przewodnikiem oraz wspólnie zajadanie się pierogami i innymi daniami z polskiej kuchni. Grupa niemiecka wyjechała też do Muzeum w Oświęcimiu oraz do zamku w Pszczynie, oraz do Katowic, gdzie poznali stolicę naszego województwa i bardzo ciekawą pod względem architektonicznym dzielnicę w Nikiszowcu. W poniedziałek obie grupy spędziły wspólnie czas w szkole oraz w Miasteczku w Twinpigs, grupa niemiecka miała okazję poznać i porozmawiać z naszym Prezydentem  Miasta p. Waldemarem Sochą oraz skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Projekt zrealizowany został dzięki ogromnemu zaangażowaniu samych uczestników oraz ich rodziców, duże znaczenie miało też wsparcie finansowe naszej szkoły, zaangażowanie dyrekcji oraz prawie 50% dofinansowanie międzynarodowej organizacji PNWM.

Uczestnicy i rodzice postarali się pokazać naszą słynną polską gościnność i ciekawe zajęcia.

Przygotowanie całego programu i nadzór nad jego przebiegiem oraz realizacja wszystkich punktów programu to zasługa pani Barbary Barglik oraz pani Marioli Żur-Kawałek.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

Uczestnicy wymiany z obu szkół  to uczniowie otwarci na świat, zdyscyplinowani, ciekawi świata i tolerancyjni – i takich uczestników życzymy wszystkim organizatorom wszystkich międzynarodowych projektów realizowanych w przyszłości  w naszej szkole.