MIĘDZYNARODOWY PROJEKT POLSKO – NIEMIECKIEJ WYMIANY UCZNIÓW
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny realizowany w roku szkolnym 2015/2016 „Poznajmy się bliżej”
Uczestnicy ZSO Żory:
Banaś Krzysztof (1a), Ceglarski Łukasz (3cg), Helis Marta (3dg), Kuczera Wiktoria (1b), Nasiadka Julia (1a), Niedobecka Natalia (3cg), Piontek Agnieszka (3dg), Płaczek Aleksander ( 3ag), Pochel Maja (3cg), Samol Weronika (1b), Śledź Dorota (1e), Wawrzyczek Dorota (1e), Wróbel Jakub (3cg), Zaręba Anna (3cg), Kawałek Adrian (3cg)
Uczestnicy FRG Ebern: Amend Lara; Blazquez-Menoyo Lena; Bögendörfer Nico, Deublein Marie, Nicolaus Mußmächer, Dreßel Yannik, Fenzlein Melanie, Gogolin Mattis, Menzel Marcus, Oeckler Carsten, Paluchin Lea, Schmitt Marina, Thomas Niklas oraz Ochmann Simon.
W ramach długoletniej współpracy naszej szkoły oraz Gimnazjum w Ebern został zrealizowany w dwóch etapach kolejny projekt wymiany– I etap to wizyta grupy polskiej w Ebern / Bawaria w październiku 16-24.10.2015 oraz rewizyta grupy niemieckiej w Żorach w dniach 12-18 marca 2016r jako II etap projektu.
Głównym celem projektu jest umożliwienie poznania się młodzieży z obu krajów, ich integracja i nawiązanie przyjaźni, poznanie ciekawych ludzi i miejsc w obu krajach, oraz zdobywanie i pogłębianie umiejętności językowych, głównie języka angielskiego, ale też cieszymy się z możliwości nauki języka niemieckiego. Dodatkowym atutem tego projektu jest nadal likwidowanie uprzedzeń i stereotypów.
W ramach programu w Niemczech uczniowie z Polski uczestniczyli w życiu codziennym z rodziną swojego partnera z wymiany, poznali dyrektora FRG oraz szkołę i nowoczesną stołówkę, hospitowali zajęcia lekcyjne, brali udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta Ebern, ze Starostą Okręgu Hassfurt, oraz nowoczesną Fabrykę „Fraenkische Rohrwerke” w Königsberg. W kolejnych dniach zwiedzali Centrum NSDAP w Norymberdze oraz to przepiękne miasto słynące na świecie z pierników ‘Nürnberger Lebkuchen”. Grupa polska miała okazję w tym roku wejść na słynny stadion Allianz Arena podczas wizyty w Monachium, ponadto podziwiali piękne studenckie miasteczko Bamberg. Podczas tygodniowego pobytu poznali kuchnie z tego regionu, która słynie z wielu smakołyków, głownie „Bratwüste mit Brezel” białe kiełbaski z preclem, golonka, Spätzle, i inne.
Uczniowie czuli się w większości bardzo dobrze w swoich rodzinach, gdy pojawił się problem w relacjach pomiędzy partnerami, został niemal natychmiast rozwiązany. Uczestnicy narzekali głównie na zbyt obfite jedzenie i długie zwiedzanie podczas wyjazdów, poza tym byli bardzo zadowoleni z udziału w wymianie i wszystkim polecają ten projekt.
Grupa niemiecka przybyła do nas przed Świętami Wielkanocnymi w marcu, kiedy jeszcze nie było w Polsce wiosennej pogody, jednak humory wszystkich uczestników z obu grup zagrzały atmosferę i grupa wspomina bardzo mile czas spędzony u nas. Podczas tygodniowego pobytu wszyscy razem wyjechali na dwie całodzienne wycieczki do Krakowa i Wrocławia, podczas których w programie było zwiedzanie miasto z przewodnikiem oraz wspólnie zajadanie się pierogami i innymi daniami z polskiej kuchni. Grupa niemiecka wyjechała też do Muzeum w Oświęcimiu oraz do zamku w Pszczynie, oraz do Katowic, gdzie poznali stolicę naszego województwa i bardzo ciekawą pod względem architektonicznym dzielnicę w Nikiszowcu. W poniedziałek obie grupy spędziły wspólnie czas w szkole oraz w Miasteczku w Twinpigs, grupa niemiecka miała okazję poznać i porozmawiać z naszym Prezydentem Miasta p. Waldemarem Sochą oraz skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej w naszym mieście.
Projekt zrealizowany został dzięki ogromnemu zaangażowaniu samych uczestników oraz ich rodziców, duże znaczenie miało też wsparcie finansowe naszej szkoły, zaangażowanie dyrekcji oraz prawie 50% dofinansowanie międzynarodowej organizacji PNWM.
Uczestnicy i rodzice postarali się pokazać naszą słynną polską gościnność i ciekawe zajęcia.
Przygotowanie całego programu i nadzór nad jego przebiegiem oraz realizacja wszystkich punktów programu to zasługa pani Barbary Barglik oraz pani Marioli Żur-Kawałek.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!
Uczestnicy wymiany z obu szkół to uczniowie otwarci na świat, zdyscyplinowani, ciekawi świata i tolerancyjni – i takich uczestników życzymy wszystkim organizatorom wszystkich międzynarodowych projektów realizowanych w przyszłości w naszej szkole.