W piątek 18 stycznia 2019 r. dwie klasy mat-fiz – 3A i 3B uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej do elektrowni w Łaziskach. Głównym zadaniem wycieczki było „zobaczenie” i/lub „usłyszenie” prądu elektrycznego.🙂

Po szkoleniu BHP, założeniu kamizelek  z napisem „GOŚĆ” i twarzowych kasków 🙂 byliśmy gotowi na „wielką przygodę”. Wszystko zaczęło się od zobaczenia miejsca składowania węgla, z którego korzysta elektrownia. Mogliśmy zobaczyć jak 80 ton węgla w ciągu paru sekund wysypuje się z wagonu. Wrażenie robiły też ponad 150 metrowe kominy chłodni elektrowni i pomieszczenie w którym węgiel jest mielony w pył by później trafić do wielkiego pieca.Zwiedziliśmy ogromną halę, w której turbiny przetwarzały energię kinetyczną pary wodnej na energię elektryczną. Napięcie tam wytwarzane było rzędu 400 000 V. Można było poczuć i usłyszeć moc wytwarzanej energii. Elektrownia wydaje się miejscem spokojnym, jednak wszędzie panował hałas i wysoka temperatura. Jedynie w sterowni – pomieszczeniu, w którym, pracujący przy komputerach, kontrolerzy czuwają 24 godziny na dobę, panowała względna cisza. Cisza, zakłócana  monotonnymi wibracjami ścian i podłogi  – skutek działania 4 olbrzymich generatorów.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie muzeum. Mogliśmy zapoznać się z historią wytwarzania prądu elektrycznego, urządzeń pracujących w elektrowni. Duże wrażenie zrobiły doświadczenia z wykorzystaniem generatora Tesli, który wytwarzał napięcie rzędu 1 000 000 V. Uczniowie dowiedzieli się jakie stanowiska pracy są w elektrowni i które kierunki studiów najlepiej wybrać aby móc wiązać swoją przyszłość z energetyką.