W dniach od 28 maja do 4 czerwca 2022 roku przyszedł czas na rewizytę polskich uczniów w Niemczech.. Tam czekała nas niespodzianka: stara szkoła, do której koordynatorka i pomysłodawczyni Barbara Barglik jeździła wraz z innymi nauczycielami od 23 lat , została zastąpiona nową! Prace nadal trwają, ale główna część jest już oddana do użytku i pokazano nam ją w całej okazałości. A w dalszej części programu: gry integracyjne przygotowane przez niemieckich partnerów, zwiedzanie Ebern, Ratyzbony z panią Heike, Norymbergii z panią Katią, Bambergu z panią Bettiną, Königsbergu i spacer w koronach drzew Steigenwald z panem dyrektorem szkoły w roli naszego opiekuna i przewodnika. Ognisko w części ogrodowej szkoły z pysznymi kiełbaskami, marynowanym karczkiem i sałatkami zrobionymi przez uczniów również zachwyciło nas wszystkich.
Ważnym punktem wymiany są popołudniowo-wieczorne i weekendowe spotkania integracyjne, organizowane prywatnie przez rodziców i uczniów i tu też atrakcji było sporo, ale o szczegóły to trzeba by zapytać już rodziców i uczniów….. :). Uczniowie wspomnieli nam między innymi o laserowym paintballu na który zaprosili ich niemieccy partnerzy.
Wymianę zapamiętamy również z jednego epizodu, który się wydarzył w Muzeum Przyszłości (das Zukunftmuseum). Dwie osoby, w tym jedna z naszej wymiany, zostały przypadkowo zablokowane w toalecie. Drzwi zablokowały się i w żaden sposób nie dało się ich otworzyć, nie działał pilot przykładany do elektronicznej klamki. W końcu trzeba było wezwać…….straż pożarną. Dyrekcja muzeum przeprosiła za zaistniały incydent: uczeń dostał prezent, a cała grupa dostała zwrot za bilety wstępu.
W wymianie brało udział po 20 uczniów z każdego kraju, chociaż niemiecka rodzina jednego ucznia przebywała akurat na kwarantannie spowodowanej Covid 19 i jego polski partner przebywał w innej rodzinie, mieszkając w pokoju ze swoim polskim kolegą. O obostrzeniach pandemicznych przypomniało się nam również w pociągu w którym nadal był wymóg noszenia maseczki i to tej specjalistycznej FFP2
Projekt wymiany polsko – niemieckiej jest wspierany finansowo i merytorycznie od 1998 r. przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży. Opiekunami wymiany byli : Barbara Barglik(główny założyciel i pomysłodawca), Wojciech Oleś, Heike Eichenhüller i Bettina Natterer.