Dziś odbyły się nietypowe zajęcia dydaktyczne dla uczniów uczęszczających do klasy prawnej ( Ie) na terenie Zakładu Karnego w Szerokiej.

Zajęcia poprowadził pracownik Służby Więziennej – kiedyś wychowawca w więzieniu teraz porucznik. Nietypowa lekcja rozpoczęła się od regulaminowego przedstawienia dokumentów ( skrupulatnie sprawdzonych przez SW), po czym uczniowie weszli na teren zakładu penitencjarnego otwartego, gdzie mogli zobaczyć m. in. cele więzienne, sale zajęć psychoterapeutycznych, ale również tzw. karcery czyli cele odosobnienia dla więźniów , którzy złamali regulamin obowiązujący w zakładzie karnym. Uczniowie mieli możliwość pospacerowania na spacerniaku. Przedstawiciele służby więziennej przestrzegali naszych uczniów, że znaczna część osób odbywających kary w tym więzieniu to osoby , które popełniły przestępstwa po spożyciu alkoholu lub innych używek, lub tez w wyniku nadmiernego ich używania. Wycieczka zapadnie w pamięci nie tylko uczniom ale i nauczycielom – opiekunom.

Dodatkowo mieliśmy okazję poznać Szeroką – miejsce, którym swoje szlify szkole zdobywał Henryk Sławik – bohater zapomniany, który uratował tysiące Żydów od śmierci. Zwiedziliśmy też kościół barokowo – klasycystyczny z XVIIIw. – po gminie oprowadzali nas Anna Kasprzycka i Mateusz Wolny.