Jesteśmy uczniami klasy Ic, prawniczej z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach. Kiedy rozpoczynaliśmy działania w projekcie we wrześniu, znaliśmy się zaledwie kilka dni. Przyszliśmy do nowej klasy z różnych szkół i środowisk, nie zdążyliśmy się jeszcze poznać, a już postawiono przed nami tak wielkie zadanie, jakim jest udział w „Szkole Dialogu”. Jednak okazało się, że wyzwanie to pozwoliło nam, zbliżyć się do siebie, zintegrować, poznać lepiej w różnych sytuacjach. Nauczyliśmy się organizować nasz czas, przekładać to, co niemożliwe na realne i osiągnąć rzeczy, które mogłyby wydawać się nieosiągalne dla zwykłych licealistów. Dowiedzieliśmy się też, że zawsze mamy wsparcie ludzi, którym zależy na osiąganiu naszych celów.
Warsztaty
Dzięki Forum Dialogu zapoznaliśmy się z kulturą żydowską na czterodniowych warsztatach, które odbywały się na przełomie września i października bieżącego roku. W pierwszych dniach projektu realizowaliśmy program edukacyjny mający na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat wieloletniej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy kraju z uwzględnieniem naszego miasta – Żor. Było dla nas nie małym zaskoczeniem. W ramach programu pod kierownictwem trenerek: Magdaleny Sobczuk i Anny Geller, odkrywaliśmy historię przedwojennej ludności żydowskiej w naszej miejscowości oraz samodzielnie przygotowywaliśmy zadania, mające na celu jej upamiętnienie.
Prelekcje te zainspirowały nas do stworzenia własnego projektu dotyczącego kultury żydowskiej. Kosztował on nas wiele czasu i energii. Dawał nam jednak ogromną satysfakcję, bo możliwość odkrywania historii własnego miasta była niesamowicie budującym przedsięwzięciem. Zdziwiliśmy się, że mimo, iż mieszkamy w Żorach od urodzenia, wiedza, którą przekazały nam animatorki była dla nas całkowicie nowa. Punktem zwrotnym była dla wszystkich informacja, że Kino Na Starówce powstało na ruinach wcześniejszej Synagogi. Była to dla nas wstrząsająca wiadomość.