Już po raz trzeci mieliśmy wielką przyjemność współorganizować Żorski Międzyszkolny Festiwal Małych Form Teatralnych w Językach w Obcych, który odbył się 10 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. Festiwal został zorganizowany dzięki współpracy trzech szkół: Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żorskich Twórców Kultury w Żorach i Szkoły Języków Obcych Angielski Zakątek.

Uczestnikami Festiwalu było 13 zespołów teatralnych, złożonych z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Syryni i Żor. Podczas Festiwalu uczniowie zaprezentowali krótkie scenki teatralne w języku obcym. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły : dwa z klasy 2d i jeden z klasy 1d. Były świetne!

Występy oceniało jury pod przewodnictwem Jolanty Hrycak – przewodniczącej Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, w składzie: Barbara Szulik-Silki, Joanna Jaróżek, Aneta Antosiak, Beata Kupisz oraz Alina Poloczek.

Po zakończeniu występów uczestnicy Żorskiego Międzyszkolnego Festiwalu Małych Form Teatralnych w Językach Obcych mieli okazję wzbogacić swoje aktorskie umiejętności, dzięki warsztatom aktorskim, dotyczącym sposobów walki z tremą sceniczną, a także ekspresji scenicznej. Warsztaty zostały przeprowadzone przez aktorów grupy „Bez Konserwantów” z Katowic, polskiego oddziału słynnego „The Bear Theatre” z Wielkiej Brytanii.

Uczniowe naszego gimnazjum zdobyli uznanie Jury!

Tomasz Tobiasz z klasy 1d – najlepszy aktor w kategorii gimnazjalnej

Zuzanna Kudzielko z klasy 2d – doceniona za nalepszą ekspresją ruchową

Paweł Gwóźdź – nagrodzony za doskonały akompaniament

Jury zgodnie stwierdziło, że poziom występów był tak wysoki, że z trudem zdołano wybrać zwycięskie grupy. Sami opiekunowie zespołów teatralnych także podkreślali fakt, że poziom występów artystycznych z roku na rok jest coraz wyższy. Ostatecznie najlepszą grupą teatralną w kategorii szkoły podstawowe, została wybrana grupa z SP 20 z Rybnika, pod kierownictwem Katarzyny Pierchały. Za najlepszą grupę teatralną w kategorii szkoły gimnazjalne, uznano zaś młodych aktorów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Syryni pod kierownictwem Agnieszki Chytroszek.

Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu wyróżnień indywidualnych. Najlepszym aktorem został wybrany Tomasz Tobiasz z Gimnazjum nr 1 w Żorach, a najlepszymi aktorkami: Beata Sowa z ZSO w Syryni oraz Karolina Jędros z SP3 w Żorach. Za najlepszą wymowę wyróżniona została Karolina Jędros z SP3 w Żorach. Jury przyznało też wyróżnienie za najlepszą ekspresję sceniczną, które otrzymała Emilia Michalska z ZS nr 2 Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, a także za najlepszą ekspresję ruchową, które otrzymała Zuzanna Kudzielko z Gimnazjum nr 1 w Żorach.

Ponadto jurorzy docenili: Pawła Gwoździa – za akompaniament fortepianowy na żywo; Rafała Biczysko, Sonię Kłusek i Zosię Lepczyńską za swobodę sceniczną oraz grupę Patrycji Piwowarczyk-Kościuk z Zespołu Szkół nr 8 w Żorach za oprawę muzyczną na żywo.

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Żory.

Organizatorkami i pomysłodawczyniami imprezy są Monika Franczuk-Frysz i Anna Krysztafkiewicz-Oleś.

więcej:

http://www.zory.pl/aktualnosci/91-aktualnosci-strefa-turysty/1483-poznaliśmy-laureatów-żorskiego-międzyszkolnego-festiwalu-małych-form-teatralnych-w-językach-obcych.html