”Grunt to twardo stąpać po ziemi i nie przestawać patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje.” – ks. Jan Kaczkowski

 

 

Kilka lat wstecz Gazeta Wyborcza zorganizowała dużą akcję społeczną o zasięgu ogólnopolskim ” Umierać po ludzku” , której celem było uświadomienie Polaków, że Ci którzy chorują nieuleczalnie mają prawo do odejścia z godnością z tego świata, nie jak kiedyś zamknięci w swym bólu czekając na śmierć, często w samotności. Akcja pozwoliła na realizację wspaniałych przedsięwzięć jakimi były powoli powstające hospicja, pierwszym z nich w Polsce ( stacjonarnym) było to w Pucku, założone przez ks. Jana.

Gazeta Wyborcza zorganizowała też ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt.          ” Umierać po ludzku”, zwyciężyło w niej 4 uczniów , wśród nich nasza wtedy pierwszoklasistka Dagmara Bator( dziś już absolwentka). W nagrodę jako jej opiekun mogłam pojechać z nią i innymi laureatami i ks. Kaczkowskim do Hull gdzie mieści się pierwsze hospicjum w Wielkiej Brytanii – Dove House Hospice.

Dziś patrząc wstecz, mając na uwadze to co przeszedł w swej chorobie ks. Kaczkowski, a jednocześnie mając na względzie jego pogodę ducha i radość jaką czerpał z każdej chwili w życiu -uważam za jedno z wielkich doświadczeń.

12928211_828566873937297_2823471731058658252_n