Zapraszamy na wystawę prezentującą wyjątkową historię Rówieśnika Niepodległej, absolwenta naszej szkoły „Augustyn Wróbel jeden z 5,5 mln”.  Wystawę można oglądać w dniach od 9 października – 29 października 2018 r.

„Rówieśnicy Niepodległej” to konkurs, którego celem jest zachęcenie młodzieży do odczytywania podpisów z Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych oraz do badania historii osób zapisanych na jej kartach i dzielenia się efektami swojej pracy. W 1926 roku pod Deklaracją podpisy złożyło 5,5 mln Polaków. W ten wyjątkowy sposób Polacy chcieli podziękować Amerykanom za pomoc w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie zrujnowanego po wojnie kraju. Najmłodsi z uczniów szkół powszechnych, którzy podpisywali wtedy Deklarację, urodzili się byli w 1918 roku. Niektórzy z nich dożyli naszych czasów – stąd tytuł projektu.

Deklarację można odnaleźć na portalu uruchomionym przez Ośrodek KARTA nieskonczenieniepodlegla-ludzie.pl. Znajduje się tam również regulamin oraz wszelkie informacje na temat konkursu.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach biorą udział w konkursie. Na kartach Deklaracji Podziwu i Przyjaźni udało im się odnaleźć nazwisko brata swojego pradziadka. Był to Augustyn Wróbel, którego nieznaną historię udało im się odkryć na nowo. Uczniowie jako pracę konkursową przygotowują film o Augustynie na którym pojawiają się ludzie którzy go pamiętają, publikację w formie książki, która zawiera dokumenty, zdjęcia oraz historie z życia Augustyna oraz Scenariusz wystawy, który również zgłoszony został  do konkursu. Uczniowie: Basia Orzeł, Błażej Konsek, Milan Koczar. Opieka z ramienia Miejskiego Ośrodka Kultury: Elżbieta Koczar, Gabriela Furmaniak, Paweł Kosiorek.