indeks

W dniach 9 – 18 października 2009 roku odbyła się WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA, Żory – Ebern.

Dnia 9 października 2009r. o godzinie 16:00 wyjechaliśmy z Dworca PKS w Żorach. Był to początek kolejnej już wymiany polsko-niemieckiej. Mimo tego, że dostaliśmy wcześniej adresy email, by nawiązać kontakt wszyscy byli bardzo podekscytowani, a zarazem trochę zdenerwowani tym co czeka nas na miejscu.

Na miejscu w Ebern byliśmy około 10 minut przed czasem, czyli o 4:50 nad ranem. Wszyscy byli bardzo przejęci, i z niecierpliwością czekali na swoich partnerów po męczącej podróży, lecz po chwili każdy po kolei żegnał się z grupą i jechał do domu partnera z wymiany. Weekend spędziliśmy z niemieckimi rodzinami, niektórzy byli w parku wodnym, inni zwiedzali miasta w okolicy, lub zostawaliśmy w domu i poznawaliśmy się wzajemnie.

W poniedziałek zobaczyliśmy się już o 8:00 w szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć kilka klas oraz boisko szkolne i stołówkę, w której zjedliśmy pyszny obiad, a później uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach naszych partnerów i animacjach językowych. Po zajęciach musieliśmy się niestety rozstać, aby spotkać się z Burmistrzem miasta Ebern, który opowiadał nam o historii miasta. Wieczorem spotkaliśmy się w restauracji w centrum miasteczka – „MEXICANA”.

We wtorek o godzinie 8:15 wyjechaliśmy spod szkoły do Hassfurt, gdzie spotkaliśmy się ze starostą okręgu Hassberge. Spotkanie rozpoczęło się około godziny 9 i trwało godzinę, dla każdego był przygotowany mały poczęstunek na przywitanie. Została tam przedstawiona prezentacja z której dowiedzieliśmy się jak nasi koledzy spędzają czas wolny oraz jak wygląda ich życie. O godzinie 10 pojechaliśmy zwiedzać jedno z dwóch najciekawszych miast w okolicy – Königsberg oraz Zeil, gdzie zjedliśmy również obiad. Do Ebern wróciliśmy o 15:30, i jak dzień wcześniej wieczorem spotkaliśmy się całą grupą.

W środę pojechaliśmy na wycieczkę, ale tym razem nasi partnerzy jechali z nami. Była to całodzienna wycieczka do Regensburga. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, polską i niemiecką by ułatwić nam zwiedzanie miasta. Nasza grupa miała to szczęście, że oprowadzanie było w języku polskim. Byliśmy w Katedrze i na słynnym Kamiennym Moście, każde miejsce miało swój klimat i historię. Po zwiedzaniu miasta pojechaliśmy do świątyni Walhalla. Było tam wiele tablic pamiątkowych oraz popiersi znanych historycznych osób, wśród nich znaleźli się np. Mikołaj Kopernik oraz Fryderyk Chopin. Gdy zwiedziliśmy świątynię, zeszliśmy do autokaru i czekały nas około

3 godziny jazdy do Ebern. Tego dnia wszyscy byliśmy tak zmęczeni, że nikt nawet nie miał ochoty wychodzić więc zostaliśmy w domach i spędziliśmy czas z rodzinami.

W czwartek mieliśmy wycieczkę, ale z dodatkową atrakcją, tym razem autokar był zbędny, ponieważ jechaliśmy pociągiem. O 7:45 mieliśmy zbiórkę na dworcu kolejowym w Ebern

i wyjechaliśmy do Norymbergii. Wyjazd był jednym z ciekawszych, bo mogliśmy zobaczyć w Muzeum Zabawek jakimi drobiazgami bawili się nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Po wyjściu z muzeum zwiedziliśmy miasto i poznaliśmy jego historię. Niestety jak zawsze bardzo szybko nadszedł czas powrotu do domu, ale na szczęście tym razem spotykaliśmy się wieczorem co bardzo wszystkich ucieszyło, ponieważ mogliśmy wszyscy razem spędzić czas.

Piątek był ostatnim dniem zorganizowanym, jechaliśmy do Würzburga. Zwiedziliśmy piękną Katedrę, Rezydencję oraz Twierdzę „Marienberg”. Widoki z zamku były niesamowite, widzieliśmy całe miasto z jednego miejsca, a wokół zamku płynęła rzeka Men. Czas bardzo szybko minął mimo niezbyt przyjemnej pogody. Gdy wróciliśmy pod szkołę czekali już na nas nasi partnerzy, każdy pojechał do domu przygotować się na imprezę pożegnalną, która była zaplanowana na godzinę 19:00. Wszyscy świetnie się bawili. W naszej ulubionej restauracji każdy zostawał tak długo na ile pozwalała rodzina partnerska, więc rozstawaliśmy się o różnych porach.

Następnego dnia wyjeżdżaliśmy do domu, ale dopiero wieczorem, więc każdy z nas ostatni dzień spędzał z rodziną. O godzinie 22:15 spotkaliśmy się wszyscy pod szkołą i czekaliśmy na nasz autobus. Wszyscy wspominają ten wyjazd jak najlepiej i z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych kolegów i koleżanki z Ebern.