W dniach 12 – 18tort-na-18-urodziny marca gościliśmy w szkole grupę uczniów z Friedrich-Rückert-Gymnasium w Ebern oraz ich opiekunów. Tegoroczna wizyta gości z niemieckiej szkoły partnerskiej skłoniła nas do małego podsumowania.

Właśnie zakończyło się 18. spotkanie młodzieży naszych szkół w ramach wymiany, która organizowana jest nieprzerwanie od roku 1998. Rokrocznie w październiku Miarkowicze wyjeżdżają do Bawarii, aby przez tydzień pomieszkać w rodzinach rówieśników i bliżej poznać kraj sąsiada. Rewizyta ma miejsce tradycyjnie wiosną.

W programie wymiany w obu krajach oprócz zwiedzania szkół, regionu, zabytków z listy dziedzictwa UNESCO, oprócz poznawania tradycyjnych potraw i smaków, jest także, a może przede wszystkim, ogromna dawka serdeczności, gościnności i życzliwości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, a także innym  ” przyjaciołom wymiany”, dzięki którym  udało się stworzyć i kontynuować to wspaniałe przedsięwzięcie. W ciągu 18 lat w programie wymiany wzięło udział około 300 młodych ludzi z naszego gimnazjum i liceum i tyle samo ich rówieśników z Niemiec.

Jeśli ta notatka wywołała uśmiech i skłoniła Cię do refleksji, bo tworzysz tę historię – dziękujemy.

Jeśli trochę Ci żal, że działo się to gdzieś obok, zapraszamy w październiku.

A  „Dostojnej Jubilatce” śpiewamy STO LAT i życzymy wielu pokoleń uczestników 😉