Trzynaścioro entuzjastów języka niemieckiego – gimnazjalistów z naszej szkoły – realizowało pod koniec stycznia 2018r międzynarodowy projekt edukacyjny „Deutsch in Ebern – intensiv  lernen und erleben”.

Dzięki długoletniej  współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą FRG w Ebern w Niemczech,  za zgodą dyrekcji obu szkół i pod kierunkiem nauczycieli języka niemieckiego – p. Barbary Barglik i p. Marioli Żur-Kawałek oraz przede wszystkim pod opieką  p. Heike Eichenhüller  udało się nam zrealizować kolejny projekt polsko-niemiecki, którego  głównym celem była tym razem intensywna nauka języka niemieckiego w warunkach naturalnych, tj. w niemieckiej szkole wśród rówieśników i nauczycieli, których ojczystym językiem jest język niemiecki.

Młodzież miała  możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach realizowanych w gimnazjum w Ebern.  Były lekcje matematyki, fizyki, chemii, muzyki  i biologii, uczniowie obserwowali wiele innych lekcji, jak również brali aktywny udział w zajęciach językowych przygotowanych zarówno przez nauczycieli niemieckich jak też polskich opiekunów.

Projekt  obejmował codzienną 6 godzinną naukę w szkole, obiad w stołówce szkolnej, wyjazd do kina i obejrzenie filmu w języku niemieckim,  wizytę w Muzeum  Regionalnym w Ebern oraz  w Muzeum A. Dürera w Norymberdze, krótkie zwiedzanie  Bambergu i Norymbergi (z degustacją słynnych „Nürnberger Bratwürste mit Sauerkraut und Brezel”), a także popołudniowe zajęcia w kręgu rodziny partnera, rozmowy, wspólne posiłki i czas z gospodarzami.

Skład grupy: Oliwia Cimała, Wiktor Trzecina (z 2bg), Karolina Radecka (2cg), Szymon Kubica (2ag), Wojtek Sikora (3cg) oraz spora grupa uczniów z klasy 3eg : Anna Perduta, Natalia Szatan, Klaudia Lewicka, Laura Kędzierska, Zuzanna Trybulska, Rafał Szczypka, Kamil Sosna oraz  Jakub Wieczorek.

Projekt otrzymał od ZSO w Żorach częściowe wsparcie finansowe do kosztów podróży, pozostałe koszty pokrywali uczestnicy i ich rodzice. Serdecznie dziękujemy!