Energia jest obecna wszędzie i towarzyszy nam nieustannie, jest także w nas. Dzięki niej nasza cywilizacja codziennie stawia krok w przyszłość, dlatego też pojęcie energii nie powinno być nam obce. Rodzajów energii jest wiele, nam najbliższa zdaje się być energia elektryczna, ta którą z łatwością możemy odnaleźć w  naszych domach. Niewiele osób zastanawia się jednak, jak wielkim kosztem dla środowiska jest nam ona dostarczana i jak wielki związek ma ze zmianą klimatu, problemem, który w niedalekiej przyszłości doprowadzić może do tragedii.

W walce o lepsze jutro, przeciw zmianie klimatu, stają uczniowie LO nr 1 Im. Karola Miarki w Żorach. W 2019 roku nasza szkoła, jako jedyna w  Polsce, oraz jako jedna z trzech w Europie, zaproszona została do projektu „the Global Youth Deliberation on Energy Futures”, wzywającego młodzież z całego świata do wypracowania, na nowo, wartości i przekonań, a także oczekiwań w  stosunku do przyszłości energetycznej świata.  W obliczu globalnego kryzysu skoncentrujemy się na zmianie klimatu, oraz energii, włączając w to rolę jaką młodzież może odegrać w zmianie sposobu jej postrzegania. Planujemy, także, zorganizowanie zajęć mających na celu zwiększanie świadomości dotyczącej zmiany klimatu, a także smogu w naszej okolicy. Zwieńczeniem siedmiomiesięcznego trudu będzie, opracowana przez uczniów, prezentacja przeznaczona na międzynarodową konferencję dotyczącą energii na świecie.

Dnia 16 października 2019 roku odbyła się pierwsza wideokonferencja, z udziałem wszystkich, szesnastu, szkół biorących udział w projekcie, podczas której mieliśmy okazję podzielenia się wynikami naszej pracy z ostatnich dwóch miesięcy z pozostałymi uczestnikami projektu z krajów takich jak: Brazylia, Chiny, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Ghana, Słowenia, Finlandia, Indie, Kenia, Korea Południowa, Kuwejt, Nigeria, Filipiny a także Uganda. Razem tworzymy dynamicznie rozwijającą się społeczność, umożliwiając spojrzenie na ten sam problem z wielu perspektyw, a także pokazanie co naszym zdaniem najważniejsze jest w dążeniu do lepszego jutra, wolnego od smogu i nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

Filip Rajpert