Za nami finał VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Discover Canada 2022, który odbywał się 7 kwietnia ( III etap konkursu ) i 8 kwietnia ( uroczysta akademia z wręczeniem nagród)  w naszej szkole.  Jako gospodarze tego finału musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniem przeprowadzenia go w wersji online i  trzeba przyznać, że  z pomocą nowoczesnej technologii  oraz  wysiłkowi i determinacji organizatorów  konkursu  udało się sprostać temu niezwykle trudnemu logistycznie zadaniu

 Podczas uroczystego finału wirtualnie zaprosiliśmy  wszystkich  naszych gości  do Sali Teatralnej żorskiego Domu Kultury, gdzie mogliśmy podziwiać występ naszych uczniów : Martyny i Magdaleny Dulemby ( skrzypce), Hanny Wierzyckiej ( skrzypce) Bartosza Lalę ( fortepian) oraz Elizę Worynę( taniec). Ich interpretacja utworu Enio Morricone „Obój Gabriela” z przesłaniem,że największą wartością dla świata jest pokój i wolność, niewątpliwie zapadną wszystkim w pamięć…

Mieliśmy przyjemność wysłuchania zaproszonych gości: pani Prodziekan dr hab. Renaty Dampc-Jarosz ,dr-a Pawła Zakrajewskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji miasta Żory- pana Dominika Krusberskiego.

Komisja w składzie : dr hab. Eugenia Sojka z UŚ, dr Marcin Gabryś z UJ, dr Sabina Sweta Sen-Podstawska z UŚ oraz mgr Rafał Madeja z UŚ spośród 12 finalistów wyłoniła 5 laureatów:

I miejsce: Łukasz Magierowski-Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu, uczeń pani mgr Joanny Kwiatkowskiej. Otrzymał nagrodę pieniężna w wysokości 3000 zł oraz „indeks” na dzienne studia I stopnia na kierunku Filologia Angielska Uniwersytetu Śląskiego, po zdaniu matury,z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego

II miejsce: Mikołaj Ochenduszkiewicz- I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej,uczeń pani mgr Ewy Legierskiej. Otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł oraz „indeks” na dzienne studia I stopnia na kierunku Filologia Angielska Uniwersytetu Śląskiego,po zdaniu matury, z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego

III miejsce: Marta Rzepa-I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej,uczennica pani mgr Martyny Manowskiej – Laszczak. Otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł oraz „indeks” na dzienne studia I stopnia na kierunku Filologia Angielska Uniwersytetu Śląskiego, po zdaniu matury,  z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego

IV miejsce:Julia Rusinek-Liceum Ogólnokształcące im.Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie,uczennica pana mgr-a Adama Swatka Czarneckiego. Otrzymała indeks na dzienne studia I stopnia  na kierunku Filologia Angielska Uniwersytetu Śląskiego, po zdaniu matury, z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego

V miejsce:Wiktoria Płaziak -I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie,uczennica pani mgr Urszuli Juch . Otrzymała „indeks” na dzienne studia I stopnia na kierunku Filologia Angielska Uniwersytetu Śląskiego,  po zdaniu matury, z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego

Koordynatorką i siłą napędową konkursu z ramienia naszej szkoły była pani Hanna Mrozek -Granieczny z pomocą Hanny Oleś, Beaty Kurzeji oraz  Bożeny Żurkowskiej, Beaty Pasierbek i Wojciecha Olesia.