Już po raz…24-ty !!! …odbyła się polsko-niemiecka wymiana uczniów ze szkołą partnerską z Ebern (Bawaria) w Niemczech. Pierwszy tydzień (23-30 kwietnia) uczniowie z Niemiec spędzili w Polsce mieszkając u polskich rodzin. Goście sami lub wspólnie z polskimi partnerami zwiedzili: Pszczynę, Oświęcim, Kraków, Wrocław i Katowice. Nie zabrakło również żelaznych punktów wymiany na nurcie lokalnym: wizyta u Prezydenta Miasta Żory, udział w lekcjach, zwiedzanie szkoły, miasta i przejażdżka konna wraz z ogniskiem integracyjnym w Palowicach. Dziękujemy rodzicom za przyjęcie do siebie i opiekę nad gośćmi z Niemiec.

W dniach od 28 maja do 4 czerwca przyszedł czas na rewizytę. Tam czekała nas niespodzianka: stara szkoła, do której koordynatorka i pomysłodawczyni Barbara Barglik jeździła od 23 lat , została zastąpiona nową! Prace nadal trwają, ale główna część jest już oddana do użytku i pokazano nam ją w całej okazałości. A w dalszej części programu: gry integracyjne przygotowane przez niemieckich partnerów, zwiedzanie Ebern, Ratyzbony, Norymbergii, Bambergu, Königsbergu i spacer w koronach drzew Steigenwald. Ognisko w części ogrodowej szkoły z pysznymi kiełbaskami i sałatkami zrobionymi przez uczniów również zachwyciło nas wszystkich.

Ważnym punktem wymiany są popołudniowo-wieczorne i weekendowe spotkania integracyjne, organizowane prywatnie przez rodziców i uczniów i tu też atrakcji było sporo, ale o szczegóły to trzeba by zapytać już rodziców i uczniów….. :). W wymianie brało udział po 20 uczniów z każdego kraju.

Projekt wymiany polsko – niemieckiej jest wspierany finansowo i merytorycznie od 1998 r. przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży. Opiekunami wymiany byli : Barbara Barglik, Wojciech Oleś, Heike Eichenhüller i Bettina Natterer.