Na co dzień są wolontariuszkami i pomagają ludziom w potrzebie, więc gdy zaczęły tworzyć konkursowy projekt, zależało im, aby również on służył do pomagania innym. „Be Smile”, to niezwykłe przedsięwzięcia Hanny Filipiak i Nicole Lenert z I LO w Żorach, które porusza temat depresji, fobii społecznej oraz aspołeczności wśród młodych ludzi.

Biorąc udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki Hanna Filipiak i Nicole Lenert pod opieką nauczycielki wiedzy o społeczeństwie – Agnieszki Kraińskiej postanowiły stworzyć projekt, w którym przez działania w mediach społecznościowych wyjaśniają m.in. czym jest samotność, jak sobie radzić z odosobnieniem czy dlaczego nie wszyscy chcą się integrować z rówieśnikami.

– Niestety coraz częściej zauważamy wśród naszych rówieśników i nie tylko, problemy natury psychicznej i psychologicznej. Z roku na rok kolejne osoby zaczynają mieć problemy z nawiązywaniem nowych relacji, wyrażaniem siebie i swoich emocji. Nasze osobiste spostrzeżenia stały się dla nas motywacją do działania, a gdy usłyszałyśmy o możliwości stworzenia projektu społecznego, postanowiłyśmy nie zwlekać i podjąć się tego zadania – mówi  Hanna Filipiak.

Hanna Filipiak i Nicole Lenert w ramach swojego przedsięwzięcia skupiają się na działaniach w Internecie. Same projektują grafiki i tworzą treści do mediów społecznościowych. Oprócz tego planują też zorganizowanie cyklu bezpłatnych spotkań z psychologiem dla młodzieży z żorskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Pierwsze z nich odbędzie się już w połowie lutego i będzie skierowane do uczniów „Miarki”. Następnie autorki projektu skupią się na innych szkołach. W celu zorganizowania spotkań można się z nimi kontaktować przez Instagram lub mailowo na adres: besmilekontakt@gmail.com.

– Internet ma ogromną siłę przekazu, dlatego właśnie głównie skupiamy się na przestrzeni internetowej, aby dotrzeć do naszych odbiorców. Na naszym Instagramie oraz Tik Toku znajduje się wiele przydatnych informacji na temat chorób psychicznych, fobii czy samoakceptacji. To spora dawka przydatnych informacji, które mogą mieć wpływ na nasze codzienne życie, niezależnie od tego, kim jesteśmy, jaki zawód wykonujemy oraz w jakiej grupie społecznej na co dzień żyjemy – dodaje  Hanna Filipiak.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem „Be Smile”:
– Facebook
– Instagram
– Tik Tok