Technikum nr 4 jest nowopowstałą placówką na żorskim rynku edukacyjnym. Po pierwszym egzaminie maturalnym i egzaminach zawodowych szkoła w rankingu Perspektyw uzyskała 38 miejsce w województwie śląskim, zdobywając tytuł: Najlepsze Technika w Polsce – Srebrna Szkoła 2022. Szkoła funkcjonuje w Zespole Szkół nr 1 przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach. W kształceniu nastawiamy się na wysokospecjalistyczne kierunki, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i konkretnych pracodawców. Uczniowie technikum korzystają z bogatej bazy zespołu szkół, instytucji środowiska lokalnego i pracodawców. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Żory oraz Polskiej Spółki Gazownictwa uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni projektowania i warsztatów zawodowych. W ramach współpracy z Żorską Izbą Gospodarczą najlepsi uczniowie uczestniczą w zagranicznych stażach zawodowych we Włoszech, Niemczech i na Węgrzech. Szkoła wdraża model kształcenia dualnego, współpracując z pracodawcami.
Technik analityk wykonuje badania składu chemicznego surowców, produktów i innych materiałów. Zajmuje się również ich analizą na potrzeby badań doświadczalnych oraz przemysłu. Wykorzystuje do tego współczesne metody analityczne, klasyczne i instrumentalne. Korzysta ze sprzętu i aparatury laboratoryjnej oraz odczynników chemicznych. Zawód należy do branży chemicznej, która jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Przemysł chemiczny w Polsce zalicza się od wielu lat do najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Rozwój nowych technologii wiąże się z koniecznością funkcjonowania laboratoriów analitycznych nadzorujących procesy produkcji.
Technik analityk powinien posiadać sprawność manualną, która jest niezbędna przy pobieraniu próbek i pracy w laboratorium chemicznym.
Przy ocenie wyników eksperymentu potrzebna jest spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia
i umiejętność wyciągania wniosków. Dokumentowanie pracy technika analityka wymaga dokładności i systematyczności.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik analityk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) przygotowywania sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych do badań analitycznych;
2) pobierania i przygotowywania próbek do badań analitycznych;
3) wykonywania badań analitycznych surowców, półproduktów, produktów i materiałów pomocniczych;
4) wykonywania badań bioanalitycznych i środowiskowych.
Nauka w tej klasie pozwala na podjęcie pracy:
- w laboratoriach naukowo-badawczych, kryminalistycznych, klinicznych,
- w laboratoriach wykonujących analizy i badania dla różnych gałęzi przemysłu, np. rolniczego, farmaceutycznego, petrochemicznego, spożywczego, nawozów sztucznych, tworzyw sztucznych, włókien sztucznych, kosmetycznego, spożywczym (kontrola procesów technologicznych, analizy surowców i produktów), ochrony środowiska(analizy wód, gleb, atmosfery, ciągły monitoring zanieczyszczeń ekosfery).
- laboratoriach prowadzących badania związane z ochroną środowiska,
- laboratoriach badawczych i specjalistycznych
Możliwości studiowania.
Zdobyte wiadomości z wiedzy ogólnokształcącej pozwalają studiować na dowolnym kierunku. Po skończonej szkole można kontynuować naukę na licznych kierunkach, np. chemicznych, medycznych, analitycznych, biologicznych, fizjoterapii, biotechnologii, kosmetologii, farmacji.