W dniach 12-19 października 2019 dwudziestu uczniów naszej szkoły po raz kolejny – bo już 22 raz! –  uczestniczyło w projekcie  wymiany z zaprzyjaźnioną od wielu lat szkołą FRG w Ebern, w pięknym rejonie Franken na Bawarii.

Zostaliśmy bardzo miło powitani przez nasze rodziny goszczące oraz  dyrekcję i nauczycieli, jak też całą społeczność Friedrich-Rückert-Gymnasium.

Poznaliśmy bliżej miasteczko Ebern zwiedzając je z przewodnikiem, wstąpiliśmy również do tamtejszego Muzeum Regionalnego,  wcześniej spotkaliśmy się z Burmistrzem, który opowiedział nam o historii miasta  i znanych legendach.

W szkole pokazano nam wiele pracowni całkiem nieźle wyposażonych oraz  uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych,  animacjach językowych z naszymi partnerami i mieliśmy przy tym wiele zabawy. Wspólnie jedliśmy obiad na nowoczesnej stołówce, w wyborze obiadu pomagała nam pracująca tam pani mówiąca po polsku równie dobrze jak myJ

W kolejnych dniach zwiedziliśmy z przewodnikiem cudowne stare miasto Ratyzbona (Regensburg) nad Dunajem, podziwialiśmy potężny gmach o nazwie Walhalla , który został zbudowany na kształt greckiej świątyni  i w której znajdują się popiersia słynnych zasłużonych postaci i osobowości, a wśród nich odnaleźliśmy oczywiście Mikołaja Kopernika.

Podczas wycieczki po starostwie Hassberge byliśmy w parku narodowym, gdzie idąc ścieżką edukacyjną  wierzchołkami drzew, oglądaliśmy zapierające dech w piersiach widoki i spacerujące pod nami zwierzęta. Następnie odwiedziliśmy urokliwy Königsberg, zjedliśmy obiad z potrawami typowymi dla Frankonii, przy okazji deseru zaśpiewaliśmy naszej jubilatce Ani „100  lat” .

Będąc w Norymberdze słynącej z wielu ciekawych miejsc, jadąc „turystycznym tramwajem” mieliśmy szansę zobaczyć więcej siedząc wygodnie i zbierając siły na warsztaty kulinarne, podczas których piekliśmy tradycyjne norymberskie pierniczki, a w oczekiwaniu na nasze wypieki i w towarzystwie muzyki  zatańczyliśmy na wesoło. W drodze powrotnej do dworca spojrzeliśmy na Norymbergę raz jeszcze zajadając się bułkami z pysznymi kiełbaskami „Bratwuerste”.

Ostatni dzień projektu to wizyta w sąsiedzkim studenckim mieście Bamberg, w którym przewodnik pokazał nam jego kulinarne oblicze. Popołudniu wraz z partnerami zorganizowaliśmy spotkanie pożegnalne.

W ciągu tego tygodnia bardzo zżyliśmy się z naszymi partnerami oraz rodzinami, więc powrót do Żor nie był dla wszystkich taki prosty.

Wymiana polsko-niemiecka dała nam możliwość poznania wielu pięknych miejsc, podszlifowania umiejętności w języku niemieckim, lecz przede wszystkim zawarcia przyjaźni, które (mamy nadzieję) będą trwały latami.

Wszystko to było możliwe, dzięki doskonałej organizacji i zaangażowaniu nauczycieli, którzy od lat wspierają ten projekt. Dziękujemy Pani Barbarze Barglik oraz Pani Marioli Żur-Kawałek za opiekę nad nami podczas tego tygodnia. Planujemy zrobić naszym partnerom niespodziankę już niedługo, tak na święta J

Opiekunowie dziękują za zaangażowanie zarówno uczniów jak i  ich rodziców, szczególnie dziękuję Pani Drabas za przygotowanie paczki z polskimi smakołykami od rodziców naszej grupy dla szkoły w Ebern, która była mile zaskoczona i nauczyciele zajadali się polskimi tradycyjnymi produktami.

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia w II etapie, czyli na koniec marca 2020.

Oliwia Drabas i Barbara Barglik