Sprawozdanie z wymiany polsko – niemieckiej

w Zespole Szkół nr 1 w Żorach w roku szkolnym 2022/23

Dawno, dawno temu …. przed 25 laty rozpoczęliśmy międzynarodowy projekt polsko – niemieckiej wymiany uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki w Żorach oraz uczniów Gimnazjum im. Fryderyka Rueckerta w Ebern / w Niemczech.

Rok 2023 jest naszym rokiem jubileuszowym i każdy program realizowany w tym roku zawiera elementy obchodów naszego jubileuszu. Międzynarodowa organizacja PNWM przyznała naszej szkole , jak też szkole w Ebern,  Dyplom / Urkunde za 25 lat owocnej partnerskiej współpracy realizując liczne programy polsko – niemieckiej wymiany uczniów, które stanowią ogromny wkład w budowanie zrozumienia między społeczeństwami obu krajów.

W roku szkolnym 2022/23 udało się zrealizować oba etapy projektu wiosną, ale czeka nas jeszcze jeden projekt w tym roku kalendarzowym, ponieważ planujemy wrócić do naszych stałych jesienno – wiosennych programach spotkań młodzieży. Nasz wniosek został przyjęty i mamy wstępną decyzję dofinansowania przez PNWM w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy!

Celem naszego projektu jest umożliwienie kontaktu i więzi młodych ludzi z obu krajów na płaszczyźnie przyjaźni i zrozumienia. Wymiana uczniów to jedyna w swoim rodzaju szansa poznania codziennego życia naszych rówieśników z innego kraju , innej kultury oraz rozwijanie własnych umiejętności językowych, poszerzanie własnych horyzontów i pozyskanie nowych przyjaciół.

Dzięki dużym staraniom organizatorów obu szkół , jak też zaangażowaniu rodziców naszych uczniów – uczestników projektu wymiany, udało nam się przygotować i zrealizować program pierwszego spotkania w marcu: 25.III – 1.IV.2023 i gościć w naszej szkole, w naszych domach i sercach naszych partnerów ze szkoły w Ebern.

Grupa 20 uczniów oraz 2 nauczycieli z Niemiec  mieszkając u swoich partnerów, w polskich rodzinach słynących z gościnności, mieli okazję poznać naszą kulturę, naszą szkołę i nasz region, ten bliski i dalszy. Grupa zawitała w Pszczynie na zamku, w Muzeum KZ w Oświęcimiu, nie zabrakło klimatycznego Krakowa, pięknego Wrocławia i stolicy Śląska – Katowic.

W trakcie programu uczniowie z Ebern gościli też u Pana Prezydenta Waldemara Sochy, byli z wizyta w Muzeum Miejskim, uczestniczyli w lekcjach w naszej szkole, w zajęciach integracyjnych oraz animacjach językowych w towarzystwie jubileuszowego tortu „25 lat wymiany Żory – Ebern“ jak też innych smakołyków rodem z Polski. Ostatniego dnia programu po przejażdżce wozami konnymi po Parku Krajobrazowym Cystersów i Palowic , uczestnicy spędzili wspólnie czas  przy ognisku grilując, śpiewając i rozmawiając ze sobą o tym co było, o tym co będzie, o swoich planach …

Czas szybko minął i grupa polska wyjechała 10 czerwca 2023 z rewizytą do Ebern, do swoich partnerów i ich rodzin goszczących, gotowi na program pełny niespodzianek i nowych przeżyć. Zgodnie z przygotowanym programem spotkania byliśmy z wizytą u Burmistrza miasta Ebern, poznaliśmy to urocze miasteczko i szkołę ciągle w budowie, ale jakże nowoczesną. Był też czas pierwszego dnia na wspólne zabawy i gry językowe, biesiadowanie i rozmowy. W kolejnych dniach odbył się wspólny wyjazd do miasta Erfurt, zwiedzanie z przewodnikiem i spacer na wzgórzy Cytadeli. Grupa polska była też w Norymberdze w towarzystwie dyrektora FRG – M.Poehner, który przybliżył nam historię tego miasta i pokazał najciekawsze miejsca. Nie za barkło też wizyty w Muzeum Przyszłości.

Czwartek to dzień Biegu Charytatywnego „Lebenslauf“ w Ebern, następnie podróż pociągiem do Bamberg, gdzie nie tylko zwiedzanie było w planie, ale też godzinny spacer wzdłuż rzeki  Regnitz trasą Bamberger Hain do parku Mini Golfa. Ostatniego dnia

polska grupa uczestniczyła w wycieczce do Parku Przyrody Steigerwald, gdzie uczniowie spacerowali wierzchołkami drzew podziwiając piękną przyrodę, karmiąc leśne zwierzęta i wchodząc spiralną wieżą w górę, by podziwiać cały region Frankonii.

Ważnym punktem wymiany podczas realizacji obu etapów projektu są popołudniowo-wieczorne i weekendowe programy rodzinne, organizowane prywatnie przez rodziców i uczniów. Jest to czas poświęcony na poznanie rodziny, jej stylu życia, poznanie regionalnych zwyczajów i kultury regionu czy kraju partnera. Wielu uczniów i ich rodziny konfrontują swoją wiedzą o swoich sąsiadach, stereotypy zanikają, zmienia się obraz Polaka w oczach Niemca i Niemca w oczach Polaka.

Koordynatorzy i jednocześnie organizatorzy tego projektu to:  Heike Eichenhueller oraz Renate Hatzinger  z Gimnazjum w Ebern oraz Barbara Barglik i Wojciech Oleś z Zespołu Szkół nr 1 w Żorach.

Uczniom i rodzicom bardzo dziękujemy za udział w projekcie i duże zaangażowanie.