Wymiana polsko – niemiecka 2023 r.

25 marca 2023 roku, zawitała do nas grupa z Ebern. Dzięki wymianie, która się wtedy rozpoczęła, mogliśmy rozwinąć swoje zdolności językowe oraz poznać wspaniałych ludzi. Pomiędzy uczestnikami wymiany nie było żadnej bariery: ani językowej, ani kulturowej. Przekonaliśmy się, że nastolatkowie z Niemiec są bardzo podobni do nas samych.

Ale zacznijmy od początku. W sobotę przyjechała do Żor grupa niemiecka. Po gościnnym przywitaniu naszych partnerów, wszyscy udaliśmy się do swoich domów aby pozwolić ochłonąć im po podróży. Nazajutrz postanowiliśmy udać się na kręgle do Rybnika. W kręgielni, w której byliśmy, zabawa rozpędziła się szybko, na tyle, że nie zauważyliśmy, jak minął nam czas.

W poniedziałek niemieccy uczniowie udali się do szkoły, gdzie czekał na nich tort na cześć 25-lecia wymiany uczniowskiej Żory – Ebern, po czym zostali oprowadzeni po Miarce. Ponadto mogli zobaczyć, jak wyglądają typowe lekcje w polskiej szkole – towarzyszyli naszym uczniom w jednej z ich lekcji tego dnia. Następnie odwiedzili muzeum w Żorach, poznali historię naszego miasta, a nawet mieli okazję wymienić kilka słów z prezydentem Żor. W późniejszym czasie wrócili do szkoły i po zjedzeniu tradycyjnego śląskiego obiadu Polacy zorganizowali zabawy, które pogłębiły więź między uczniami z Niemiec oraz Polski.

We wtorek grupa niemiecka oraz polska wybrały się do dawnej stolicy Polski – Krakowa. Wraz z przewodnikiem odwiedzili Fabrykę Schindlera, Zamek na Wawelu i stary krakowski rynek, ponadto mieli okazję spróbować tradycyjnej potrawy, z której słynie Polska – pierogów.

W środę grupa niemiecka pojechała na wycieczkę do Oświęcimia. Zwiedzali tam obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Wracając zatrzymali się w Pszczynie, aby odwiedzić Muzeum Zamkowe. Natomiast grupa polska miała w tym dniu lekcje zgodnie z planem. Po powrocie odebraliśmy naszych partnerów i wspólnie spędzaliśmy z nimi czas do wieczora w grupach. Było bardzo miło i wesoło.

W czwartek obie grupy: polska i niemiecka wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzaliśmy Halę Stulecia, zrobiła ona na nas wielkie wrażenie, byliśmy zdumieni gdy weszliśmy do samego środka. Później przejechaliśmy Polinką nad Odrą i szukaliśmy wrocławskich krasnoludków. Wrocław bardzo spodobał się naszym niemieckim przyjaciołom, mówili że z chęcią przyjechaliby drugi raz odwiedzić to miasto.

Nadszedł piątek, ostatni dzień przed wyjazdem naszych partnerów z wymiany. Zwiedzali oni Katowice, a niedługo po powrocie, wszyscy: nauczyciele i uczestnicy wymiany spotkali się na przejażdżce wozami i ognisku!

Po tych wszystkich atrakcjach i emocjonujących przeżyciach tygodnia, przyszedł jednak czas na pożegnanie. Czule rozstaliśmy się z naszymi znajomymi, życząc im udanej podróży i niezapomnianej przygody. Mimo tak krótkiego czasu spędzonego razem, udało nam się nawiązać przyjacielskie więzi. Sami niedługo jedziemy do naszych partnerów, więc nasze emocje sięgają zenitu.