W dniach 26- 27 października 2009 roku odbyła się WYMIANA POLSKO-CZESKA, Żory- Orlova.

Pierwszego dnia (tj. 26.10) o godzinie 8:00 wyjechaliśmy do naszych przyjaciół z Czech. Około 10:30 byliśmy na miejscu, gdzie czekał na nas poczęstunek, ale również napięty grafik.

Po krótkim powitaniu powędrowaliśmy do Dino Parku, w którym mogliśmy zobaczyć atrapy prehistorycznych i przerażających dinozaurów. Następnie po obiedzie (był on dla nas przygotowany w orlovskiej stołówce) zwiedzaliśmy muzeum Landek, czyli muzeum górnictwa i ratownictwa górniczego. Tam, mogliśmy się poczuć jak górnicy zjeżdżając szybem w dół oraz słuchając opowieści o wydobywaniu węgla w nieczynnej już kopalni. Wróciliśmy do szkoły na kolację, po której każdy z uczestników wymiany miał czas wolny na rozlokowanie się i porozmawianie z osobą z Czech.

Drugiego dnia o godzinie 9:00 zostały zorganizowane zawody pod hasłem: GÓRNICTWO. Oby dwie grupy (polska i czeska) mogły sprawdzić swoje umiejętności koordynacji ruchowej (oddzielanie węgla od kamieni), sprawności fizycznej (wożenie taczką) i intelektualnej (mapa myśli). Po udanej zabawie, wszyscy poszli na obiad. O godzinie 13:40 przyszedł czas pożegnania i smutku, bo jak stwierdziły dwie strony: ”wymiana była za krótka”. Na szczęście pozostały nam wspomnienia i nadzieja, że w czerwcu, gdy Czesi przyjadą do nas nadrobimy wszelkie zaległości.